Jak urządzić restauracyjny ogródek?

Jak urządzić restauracyjny ogródek?

8 maja 2018

Nareszcie słońce! Na dworze temperatura przekracza 20 °C, czas więc, by uruchomić restauracyjny ogródek! Takie miejsce z pewnością przyciągnie gości złaknionych świeżego powietrza i słońca, podniesie prestiż restauracji i doda jej niewątpliwego uroku. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, urządzając ogródek restauracyjny!

Dopełnij formalności – to Twój obowiązek

Ogródek restauracyjny – niby błaha sprawa, a jednak wymaga szeregu czynności, które sprawią, że będzie to miejsce prawnie dozwolone. Zanim więc wystawisz krzesła i stoły na zewnątrz, powinieneś udać się do Urzędu Miasta, a także zarządcy drogi. Ogródki restauracyjne najczęściej mieszczą się na chodnikach, które stanowią część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. Dlatego właśnie, aby legalnie zająć część chodnika, musimy zdobyć pozwolenie od zarządcy drogi. Krokiem do tego jest złożenie wniosku. Uzyskanie zgody nie załatwia całej sprawy – korzystanie z chodnika, chociaż legalne, nie jest bezpłatne. Dlatego właśnie w „Ustawie o drogach publicznych” zawarte są informacje dotyczące opłat związanych z wystawieniem ogródka na części pasa drogowego. Czy możliwe jest uzyskanie negatywnej odpowiedzi na wniosek? Najczęstszą przyczyną odmów możliwości postawienia ogródka jest zbyt mała przestrzeń chodnika – dla pieszych powinno zostać wolne przejście o szerokości najmniej 1,5 metra.
2

Jak urządzić ogródek?

Klient wybiera restauracje w pierwszej kolejności przez ocenę wzrokową. Nawet najlepsze dania nie przyciągną szerokiego grona smakoszy, jeśli otoczenie restauracji będzie brudne, brzydkie i mało ciekawe. Ogródek restauracyjny powinien być więc wizytówką lokalu. Stare, zniszczone meble, plastikowe krzesła, wyblakłe kolory parasoli i markiz na pewno odstraszą każdego, kto choć przez chwilę pomyśleć, by wstąpić właśnie do Ciebie.
Najważniejszym elementem ogródka będą meble. W wysokiej jakości lokalu nie wypada wystawić zestawów mebli ogrodowych wykonanych z plastiku. Dla klientów liczy się przede wszystkim jakość, postaw więc na piękne meble cateringowe przystosowane do eksploatacji na zewnątrz.
Wygodne krzesła i stabilne stoły powinny komponować się ze stylem wnętrza restauracji. W ten sposób ogródek stanie się jej przedłużeniem, a nie osobnym bytem niepasującym do klimatu miejsca.
3
Ogródek restauracyjny ma być oazą zieleni. Nawet jeśli Twoja restauracja znajduje się na rynku, gdzie roślinności nie ma za wiele – spraw, że klienci odpoczną w Twoim lokalu w towarzystwie wielu pięknych roślin.
Rodziny z dziećmi, osoby starsze i wiele młodych nie chce narazić się na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Koniecznością w każdym ogródku restauracyjnym będzie więc montaż parasoli przeciwsłonecznych, markiz lub innych osłon, które zacienią choć część stolików.
 

Autor

milsystem

Zostaw komentarz

Newsletter

Polecamy również