Jak zorganizować niezapomniany bankiet?

Jak zorganizować niezapomniany bankiet?

2 czerwca 2021

Bankiety są rodzajem wystawnego przyjęcia organizowanego zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Przygotowuje się je zazwyczaj w określonym celu, a znakiem rozpoznawczym takiego wydarzenia jest pełna elegancja i zupełne odróżnienie od klasycznych biesiad. Umiejętne przygotowanie i poprowadzenie bankietów ma kluczowe znaczenie w osiąganiu celów określonych przez organizatora. Od czego zatem najlepiej zacząć planowanie takiego przyjęcia?

Bankietowe stoły rozkładane

Określenie charakteru bankietu

Pierwszym krokiem, jaki należałoby podjąć, jest przede wszystkim ustalenie, w jakim celu organizuje się bankiet, czego się oczekuje od gości i jakie rezultaty ma przynieść to wystawne przyjęcie. Na początku zatem należy określić, czy wydarzenie będzie miało charakter oficjalny, czy prywatny. W oficjalnych bankietach znaczenie ma cel nadrzędny, czyli między innymi przedstawienie sobie ważnych osobistości, podejmowanie współpracy lub zwiększanie renomy firmy — takie bankiety zazwyczaj organizowane są przez przedsiębiorców lub polityków i często nie brakuje na nich przemówień oraz toastów. Przedsięwzięcia o charakterze prywatnym mogą być natomiast organizowane w celu wzmocnienia więzi towarzyskich i uczczenia ważnego wydarzenia, na przykład zakupu nowego domu, zaręczenia się lub awansu zawodowego.

Kiedy organizator wie już, dla kogo chce przygotować bankiet, wówczas powinien ustalić jego rodzaj. Można wyróżnić trzy podstawowe typy takich wydarzeń:

– bankiet angielski (stojący) – jest to najpopularniejszy typ bankietów widywany na zagranicznych filmach. Na przyjęciu ustawiane są eleganckie stoły bankietowe w formie bufetów, a goście nie mają potrzeby zasiadania. Zapewnia to maksymalną mobilność i swobodę ruchu. W przypadku tego wydarzenia potrawy mają rolę drugorzędną, gdyż poprzez możliwość ciągłej zmiany miejsca istotne jest zawieranie nowych znajomości.

– bankiet zasiadany (siedzący) – to formalne przyjęcie bardzo często organizowane w rodzinnym gronie, lecz nie tylko. Istotny jest tutaj odpowiedni wybór menu, gdyż goście większość czasu spędzają przy stole. Rozszerzanie swoich znajomości jest w tym przypadku ograniczone, a ważne podczas tego wydarzenia są toasty i przemówienia.

– bankiet amerykański (mieszany) – ten rodzaj wydarzenia jest połączeniem obu powyższych. Bankietowe stoły rozkładane są zazwyczaj w samym centrum sali lub przy ścianach. Goście z reguły sami chodzą nakładać rozmaite potrawy, a następnie wracają do swoich stolików. Jest to jednocześnie okazja na poznanie nowych osobistości, lecz z możliwością odpoczęcia w gronie znajomych przy swoim stole.

Dobranie odpowiedniego rodzaju bankietu ma bardzo ważne znaczenie, aby osiągnąć zamierzony cel. W przypadku popełnienia błędu na tym etapie planowania bankietu może zdarzyć się tak, że nie przyniesie on żadnych z oczekiwanych rezultatów.

Wybór odpowiedniej lokalizacji, menu i aranżacji

Po zaplanowaniu tego, jak ogólnie będzie wyglądało przyjęcie, pora przejść do szczegółów bankietu. Należy zatem określić lokalizację wydarzenia — w przypadku prywatnych przedsięwzięć, za miejsce organizacji bankietu może posłużyć własny dom, ogród lub wynajęta sala. Bardziej wystawne bankiety o oficjalnym charakterze, powinny odbywać się w równie eleganckich miejscach. Można organizować przyjęcia w muzeach, pałacach czy bardziej oryginalnych lokalizacjach, jak statek, browar lub wnętrze kopalni. Każdy z gości musi znać dokładny adres wybranego miejsca, a organizator powinien zadbać, by odległość, jaką muszą przejechać goście, nie stanowiła dla nich większego kłopotu.

Menu jest w większości przypadków sprawą drugorzędną, choć bez wątpienia wpłynie na ocenę przyjęcia i zadowolenie gości. Odpowiednio przygotowane posiłki usatysfakcjonują zaproszonych, a tym samym będą oni mieli lepszą opinię o organizatorze i nie uznają czasu za stracony. Do przyrządzenia potraw warto wybrać profesjonalne firmy cateringowe, z których pomocą będzie można dokładnie określić menu — wybrać właściwie śniadanie, obiad, deser czy kolację, pamiętając o osobach nietolerujących niektórych składników.

Niezwykle ważna jest sama aranżacja miejsca przeznaczonego pod to wydarzenie. Warto, by na sali nie zabrakło eleganckich dekoracji, które uczynią przyjęcie bardziej wystawnym. Przyda się między innymi piękny, ciekawie zdobiony obrus na stół cateringowy lub białe pokrowce na krzesła bankietowe. Cena tych akcesoriów jest stosunkowo niewielka, a może znacznie wpłynąć na postrzeganie przyjęcia przez gości. Często elementy dekoracyjne pozwalają rozwinąć rozmowę między dwoma osobami, dlatego nie należy o nich zapominać.

Autor

Admin

Zostaw komentarz

Newsletter

Polecamy również