Jaki obrus na uroczysty bankiet?

Jaki obrus na uroczysty bankiet?

26 lipca 2018

Przygotowanie uroczystego bankietu wymaga długich przygotowań obejmujących m.in. wybór adekwatnych, eleganckich i trwałych mebli bankietowych, jak i dobór muzyki, oświetlenia, kwiatów etc. To stoły bankietowe stanowić będą centrum, wokół której toczyć będą się rozmowy zaproszonych gości. Stoły bankietowe, niezależnie od tego, czy będą kwadratowe, prostokątne, czy okrągłe, muszą być odpowiednio ozdobione. Jak? Pierwszą odpowiedzią jest oczywiście – obrusem. Jednak jak dowiedzą się Państwo z dzisiejszego artykułu – wybór obrusa nie jest wcale oczywisty.

mils

Początki obrusu

Obrusy są znane człowiekowi już od tysięcy lat. Tkactwo jest bowiem jednym z najstarszych rzemiosł. Pierwszym źródłem, z którego dowiadujemy się o istnieniu obrusu, są dzieła rzymskiego poety, Marcjalisa żyjącego w I wieku naszej ery. Wcześniej najpewniej obrusy były zbędne, gdyż stoły były na tyle bogato zdobione, że nie potrzebowały dodatkowej ozdoby. Jednak funkcjonalność wzięła górę – obrusy stały się koniecznym elementem, przeszkodą niepozwalającą resztkom jedzenia na pobrudzenie drewna. Początkowo wykonywane były z azbestu, który doskonale wchłania wino, czy tłuste sosy, a co więcej – jest materiałem niepalnym, dzięki czemu zapalone świece nie stanowiły dla gości zagrożenia.
W średniowieczu przedstawiciele wyższych klas swoje stoły nakrywali białymi, lnianymi obrusami. Biedniejsi mieszkańcy wsi i miast mogli pozwolić sobie tylko na tkaniny konopne.

Obrus dziś – wybieramy obrus na bankiet

Dziś na rynku jest tyle rodzajów obrusów, że problemem jest wybór właściwego, szczególnie na ważne, eleganckie okazje. Taką z pewnością jest bankiet. Organizując tego typu wydarzenie, kierować należy się przede wszystkim jakością. Idealny obrus powinien być uszyty z wysokogatunkowej bawełny (rozwiązanie niezwykle uniwersalne). Nieco droższym i niemniej eleganckim rozwiązaniem jest obrus utkany z wiskozy. Obrus może być gładki lub też haftowany (nie należy jednak przesadzać z ozdobnością materiału). Kolejną kwestią, którą należy przemyśleć, jest kolor materiału. Najprostszym i bardzo eleganckim rozwiązaniem jest biel. Ta jednak jest też ryzykowna w przypadku powstania jakichkolwiek zabrudzeń. Eleganckimi kolorami są także odcienie szarości, bordo oraz granat. Coraz powszechniejsze stają się także obrusy w jaśniejszych kolorach, jednak tych lepiej nie używać w czasie późnowieczornych kolacji.

Autor

milsystem

Zostaw komentarz

Newsletter

Polecamy również