Ład i harmonia w miejscu pracy

Ład i harmonia w miejscu pracy

8 lipca 2016

Spędzając 8 a nawet i więcej godzin dziennie w biurze, warto zadbać o to, by otoczenie sprzyjało wypełnianiu obowiązków służbowych oraz korzystnie wpływało na nasze samopoczucie. Wbrew pozorom kolory ścian, ustawienie biurek, oświetlenie i wiele innych detali, mają ogromne znaczenie. Przynajmniej tak twierdzą założenie starochińskiej filozofii feng shui.

Zgodnie z jej głównym założeniem, przestrzeń powinna być zorganizowana tak, żeby energia mogła swobodne przepływać i nic nie zaburzało naturalnej równowagi. Nie trudno zauważyć, że w uporządkowanej przestrzeni o wiele łatwiej się skoncentrować. Zasady feng shui są znane architektom i często przez nich stosowane podczas aranżacji wnętrz. Przebywanie w odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni, jest w stanie pozytywnie wpływać na samopoczucie, zwiększać efektywność i zapał do pracy oraz pobudzać kreatywność.

Z kolei niewłaściwie ustawione meble biurowe, mogą powodować rozkojarzenie, osłabienie, wzmożone zmęczenie, tym samym obniżać wydajność pracowników. Z tego względu warto również dbać o porządek na własnym biurku i w najbliższej przestrzeni. Nie powinno być w niej zbędnych kubków, kartek, dokumentów itp. Niekorzystnie działają także skośne sufity i ostre krawędzie czy narożniki. Wybierając siedzibę firmy, zwróć uwagę na kształt biura. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się pomieszczenia kwadratowe lub prostokątne. Gorzej natomiast te, przypominające kształtem literę T i L. W tych przypadkach istnieje ryzyko tworzenia się blokad energetycznych, co niekorzystanie odbije się na jakości pracy. Podobne skutki towarzyszom siedzeniu na krzesłach biurowych tyłem do drzwi lub w przeciągu czy przejściu między oknem a drzwiami. Odradza się także miejsca pracy między sąsiadującymi oknami, źle oświetlone oraz ograniczające swobodę ruchów stanowiska. Dla właściwego przepływu energii, biurko powinno być ustawione tyłem do ściany – tak, by siedząc przy nim mieć widok na całą przestrzeń. Na dobre samopoczucie pracowników wpływają ponadto zadbane, zdrowe rośliny i odpowiednie kolory ścian. W przypadku wykonywania prac kreatywnych, korzystny wpływ mają optymistyczne jasne barwy jak żółty i pomarańczowy. Z kolei w branżach związanych z finansami i osiąganiem zysków, najlepiej sprawdzą się chłodne i szare odcienie.

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, układ pomieszczeń w firmie, podobnie jak mebli biurowych i pozostałego wyposażenia, ma ogromny wpływ na jakość pracy i samopoczucie przebywających w nim osób. Warto zatem zwrócić na to uwagę, a w krótkim czasie na pewno efekty dadzą o sobie znać.

Pozdrawiamy, Milsystem.pl

Autor

milsystem

Zostaw komentarz

Newsletter

Polecamy również