Ergonomia w hotelu cz. 2

Ergonomia w hotelu cz. 2

29 września 2016

Już w poprzednim artykule wspomnieliśmy, że nie tylko wymiary, ale również układ pokoju  hotelowego jest bardzo istotny. Choć przepisy kategoryzacyjne ściśle określają standardy niezbędne do otrzymania określonej liczby gwiazdek, nie definiują rozmieszczenia mebli hotelowych czy kształtu pomieszczeń. Są jednak pewne nieformalne ustalenie i rozwiązania, które znacząco podnoszą komfort użytkowania pokoju.

Przede wszystkim pokój powinien być tak umeblowany, by nie utrudniać poruszania się z bagażami i umożliwiać dotarcie do każdej jego części. Drzwi do pokoju muszą otwierać się do wewnątrz, z kolei te, do łazienki – na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli otwieranie skrzydła drzwiowego mogłoby utrudniać przemieszczanie się po pokoju, warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych. Szerokość drzwi wejściowych nie może być mniejsza niż 90 cm, by bez przeszkód zmieścił się wózek hotelowy czy sprzęt serwisu sprzątającego. W pokojach zakazane są również wszelkiego rodzaju progi czy nagłe zmiany wysokości podłogi. Wynika to zarówno z kwestii bezpieczeństwa, jak i łatwości poruszania się. Ważne by przed oddaniem hotelu do użytku, przetestować wszystkie możliwe okoliczności np. gdzie gość położy swoją torbę, gdy wejdzie do pokoju, w którym miejscu powiesi ubranie wierzchnie, czy będzie miał gdzie położyć najpotrzebniejsze rzeczy?

Najlepiej sprawdzają się pokoje w kształcie bliskim prostokątowi, byle nie zbyt podłużne – są trudne w aranżacji i nie wpływają pozytywnie na samopoczucie użytkownika. W miarę możliwości radzimy unikać dachów skośnych czy owalnych ścian. Nie dość, że mogą utrudniać aranżację pokoju i są dość niefunkcjonalne, to jeszcze nie każdy będzie się dobrze czuć w takim otoczeniu. Standardowa wysokość pomieszczenia to minimum 2,5 m. Niestety zdarza się, że z przyczyn technicznych jest nieco obniżana i służy np. ukryciu instalacji.

Kolejna kwestia to oświetlenie i światło naturalne. Oprócz odpowiednio rozplanowanego światła sztucznego, duże znaczenie mają promienie słońca wpadające przez okno. Im większe okno, tym pokój wydaje się być większy i przestronniejszy. Oczywiście mile widziany jest też balkon, choć tak wyposażone pokoje, uważane są za luksusowe.

Autor

Zostaw komentarz

Newsletter

Polecamy również