Organizowanie wielkanocnych bankietów dla pracowników firm jest obecnie coraz częstszą praktyką. Są one ukłonem pracodawcy w stronę swojego personelu i podziękowaniem za dotychczasowy wysiłek. Pozwala także na integrację zespołu, a to owocuje zawsze większą dynamiką pracy. A poza tym, kto nie chciałby rozkoszować się smakołykami w doborowym towarzystwie?
Zanim zaczniesz planować menu i wybierać dekoracje, pomyśl o miejscu, w którym zorganizujesz bankiet. Jeśli zależy Ci na przyjaznej i nieformalnej atmosferze, a warunki biura Ci na to pozwalają, możesz pokusić się o zorganizowanie go w firmie. Jeśli sala konferencyjna nie ma wystarczającej liczby krzeseł, zawsze możesz zwrócić się do firmy, która zajmuje się wypożyczaniem krzeseł bankietowych. W takim wypadku także catering oraz dekoracje będą na Twojej głowie.
Nie jesteś typem organizatora? Restauracja lub dobra knajpa będą w takim razie rozwiązaniem dla Ciebie. Wystarczy, że zarezerwujesz salę, wybierzesz menu i będziesz mógł przyjść na gotowe.
W tej kwestii też masz wybór! Forma będzie miała znaczenie dla organizatorów. Pozwoli im dobrze zaplanować przestrzeń. Bankiet zasiadany jest najbardziej oficjalny. O wiele mniej formalny jest z kolei bankiet angielski, na którym wymagana jest pozycja stojąca – ten rodzaj sprzyja wybieraniu bufetów szwedzkich. Amerykańska forma bankietu jest spotkaniem w pół drogi – można na nim równie dobrze siedzieć, jak i stać.
Jak najbardziej urozmaicone. I nie chodzi o to, by rozrzutnie zapełnić cały stół wielkanocnymi przysmakami, ale o to, by każdy znalazł coś dla siebie. W końcu w Twojej firmie mogą pracować osoby nietolerujące glutenu, wegetarianie czy weganie. Warto przygotować dla nich atrakcyjną ofertę, by nie czuli się dyskryminowani.
Kolejnym ważnym punktem są dekoracje. To one wprowadzą świąteczny i weselny nastrój. Jeśli chcesz, możesz sięgnąć po porady eksperta i zlecić ozdobienie sali. Możesz także wybrać minimalistyczną, ale jakże urokliwą opcję – dopilnuj, by na każdym stole znalazł się bukiet żywych kwiatów.