Pracodawco, musisz znać przepisy BHP!

Organizacja stanowisk pracy dla naszych pracowników wymaga nie tylko dobrego gustu, ale także znajomości przepisów. Wbrew pozorom, ustalenia na ten temat są szczegółowo sprecyzowane. Zanim więc przystąpisz do zakupu mebli biurowych czy krzeseł, dowiedz się, które będą odpowiednie.

Obowiązkowe rozporządzenie

O tym, jakie warunki powinny być zapewnione w biurze, mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997. W rozporządzeniu możemy dowiedzieć się m.in. o możliwej lokalizacji biura, o oświetleniu, dopuszczalnym hałasie czy wentylacji pomieszczenia. Zgodnie z tym rozporządzeniem pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla każdego pracownika, która wynosi co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne). Takie wytyczne wydają się dość oczywiste, jednak przepisy określają także tak szczegółowe rzeczy, jak rodzaj krzesła czy biurka!
Przestrzeń pracy, którą musi zapewnić pracodawca, obejmuje wyposażenie podstawowe (np. monitor, klawiaturę), wyposażenie dodatkowe (drukarka, skaner, mysz komputerowa) oraz wyposażenie pomocnicze (krzesło, biurko, podnóżek). O ile wyposażenie podstawowe i dodatkowe nie wzbudza wątpliwości, o tyle wyposażenie pomocnicze może skłaniać do pytań.

Najważniejsza ergonomia

Biurko, przy którym pracuje dana osoba, powinno być na tyle szerokie, by móc swobodnie oddalić ekran komputera na około 70 cm od twarzy pracownika. Ponadto monitor powinien być ustawiony bokiem i w odległości 1 metra w stosunku do okna. Szerokość biurka powinna być na tyle duża, by swobodnie móc na nim położyć wszystkie potrzebne sprzęty biurowe, tj. klawiaturę, myszkę, monitor i podstawkę na dokumenty.
2
3Szczegółowe wytyczne opisują także odpowiednie krzesło do pracy biurowej. Ten mebel powinien być przede wszystkim stabilny i wyposażony w kółka oraz poręcze. Koniecznością jest także możliwość regulacji jego wysokości oraz odchylenia oparcia. Musi być więc maksymalnie ergonomiczne i zapewniać pełną swobodę ruchów, tak by nie obciążać kręgosłupa naszego pracownika.
Istotna jest także wysokość biurka w stosunku do wysokości krzesła. Meble te muszą dać się ustawić tak, by pracownik mógł naturalnie ułożyć swoje ręce oraz nogi.

Nieznajomość prawa

Warto sięgnąć po całą treść tego rozporządzenia, gdyż porusza wiele istotnych kwestii rozplanowania pomieszczenia biurowego. Nieznajomość paragrafów rozporządzenia nie zwalnia z odpowiedzialności pracodawcy, który może zostać poproszony o natychmiastową poprawę warunków pracy.
Chociaż praca w biurze raczej nie należy do niebezpiecznych, to jednak złe warunki mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie naszych pracowników. Warto o tym pamiętać i zadbać o ich komfort.