Standardy i rodzaje pokojów hotelowych

Trwa sezon wakacyjny, dlatego też coraz więcej osób zaczyna przeglądać rozmaite oferty hotelowe. Na co należy zwrócić uwagę, podczas dokonywania ostatecznego wyboru? Najważniejsze są: cena oraz ogólny standard, który panuje w miejscu noclegowym, a mianowicie w pokojach, do których zamierzają się Państwo wybrać.

pokój hotelowy z łóżkiem dwuosobowym

Rodzaje pokojów hotelowych

Istnieją dwie, najczęściej stosowane klasyfikacje pokojów hotelowych: ze względu na liczbę łóżek oraz na wielkość pomieszczeń. W pierwszej z nich wyróżniamy m.in. single room, czyli pokoje jednoosobowe. W hotelach mających cztery lub pięć gwiazdek, oprócz łóżka o wymiarach nie mniejszych niż 90 × 200 cm, powinny znajdować się: szafa lub wnęka garderobiana, kosz do pokoju, biurko czy też stół, fotele wypoczynkowe oraz stolik nocny.

Natomiast dla par oraz małżeństw preferowane są pokoje o nazwie: double room z jednym, dużym łóżkiem. Właściciele hoteli powinni zadbać, aby znajdował się w nich zestaw powitalny, w skład którego wchodzą: czajnik, dwie filiżanki oraz pakowane pojedynczo w saszetkach kawy bądź herbaty. Oczywiście istnieje również możliwość zarezerwowania lokum dla dwóch osób, ale z pojedynczymi łóżkami.

Jeżeli cenią sobie Państwo wysoki komfort spania lub pragną spędzić swój urlop w nieco większym gronie, to warto wynająć pokój z dwoma dwuosobowymi, dużymi łóżkami. W nazewnictwie hotelowym jest on definiowany jako: double-double.

Dla rodzin z dziećmi dedykowany jest tzw. family room – najczęściej z limitem do 6 osób. Możliwe są w nim różne rozkłady miejsc do spania (niekiedy znajdują się w nim nawet łóżka piętrowe). Pokoje te powinny być przestronne oraz wyposażone w większą ilość mebli.

Wielkość pomieszczenia hotelowego

Metraż pokoju hotelowego zależny jest w dużej mierze od ilości gwiazdek, które posiada dane miejsce noclegowe. W hotelu jednogwiazdkowym minimalna powierzchnia pokoju dla jednej osoby wynosi 8 m2, zaś w przypadku pokoju dwuosobowego – 10 m2. Natomiast w 5-gwiazdkowych: pokój jednoosobowy liczy 14 m2, a dwuosobowy 18 m2. Ponadto w hotelach luksusowych do dyspozycji gości często jest również duże lokum z aneksem kuchennym. Producent mebli do hoteli stoi w tym przypadku przed nie lada wyzwaniem, gdyż musi sprostać wysokim wymaganiom gości dotyczącym zarówno estetyki, jak i funkcjonalności wyposażenia meblowego, znajdującego się w tym apartamencie.

Standard miejsc noclegowych

Kompleksowe wyposażenie hoteli to nie tylko wystrój lobby czy też hotelowej restauracji, ale przede wszystkim standard oferowanych pokoi. Najpopularniejszy ich podział, pod względem oferowanego standardu, obejmuje trzy rodzaje: pokój ekonomiczny, superior oraz deluxe. Pierwszy z nich gwarantuje gościom minimalne wyposażenie, takie jak: ręczniki czy też suszarka. Ponadto często cechują się gorszym usytuowaniem na terenie hotelu (widok z okna na parking, ulicę, mało atrakcyjny budynek). Natomiast w pokoju superior goście mogą oczekiwać nieco wyższego standardu, np. balkonu, klimatyzacji czy też wanny zamiast kabiny prysznicowej. Dla bardziej wymagających gości dobrym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie pokoju typu deluxe, w którym ma się dostęp do osobistego minibaru, ekspresu do kawy oraz strefy spa.

Należy podkreślić, że standardy pokojów hotelowych nie są często ujednolicone, dlatego też decydując na daną ofertę, warto wnikliwie zaznajomić się z jej opisem, obejrzeć zdjęcia czy też zadzwonić do hotelu w celu zebrania większej ilości informacji. Dopiero wtedy można podjąć ostateczną decyzję o wyborze urlopowego miejsca noclegowego.